„Ha a növényi étrend bizonyíthatóan és egyértelműen jót tesz az egyénnek, az állatoknak, a Földünknek és az egész világnak, akkor miért is ne állnék bátran a Veganuár mellé?” – teszi fel a kérdést Árvai Nóra egészségpszichológiai szakpszichológus, életmódorvos, orvosi jövőkutató PhD-hallgató és a 2025. évi Veganuár kihívást támogató influenszerek egyike. Korábbi súlyos betegségének fájdalmas tüneteit maga mögött hagyva nála kevesen képviselik hitelesebben a vegán életmódot.
A hatdiplomás szakember csak olyan felkérésekre mond igent, amelyeknek célkitűzéseivel maga is azonosulni tud. Árvai Nóra számára ilyen ügy a növényi étrend, hiszen ennek köszönhetően mondott maga is búcsút étkezési zavarainak, amelyek egy időben pokollá tették az életét. Az átállás egy teljesen új világot nyitott meg számára, amelyben már nemcsak magán, hanem másokon is segít.
Személyes példájával, hitével és szakértelmével az endometriózissal küzdő nők ezreinek kínált és kínál továbbra is követendő utat, amelynek végén nemcsak a sikeres gyermekvállalásra lesz nagyobb az esély, de a páciensek általános egészsége is javulhat.
Magam is megjártam a poklok poklát ezzel a betegséggel, mindennap szembesültem a meg nem értettség fájdalmával, és szenvedtem az orvosi jó szó hiányától. De kezembe vettem a sorsomat, és meggyógyultam. Kemény munkával és kitartással. A pácienseim viszont már nincsenek egyedül. S nemcsak tudásommal, de a szívemmel és azzal a közösséggel is segítem őket, amelyet EndoStop Sisterhood néven hoztam létre
– vall küldetéséről határozottan, mégis mély empátiával Árvai Nóra, aki szerint a Veganuár esetében is fontos a többiekhez csatlakozás élménye. A kihívás során ugyanis úgy juthatnak a résztvevők hiteles tudáshoz könnyed és szerethető formában, hogy közben számíthatnak a többiek támogatására.
Hogyan indult az életmódváltás?
Árvai Nóra vegán életmódjának története már önmagában is különleges. Tizennégy éves korában négy évvel idősebb bátyja osztálykirándulása kapcsán utasította el véglegesen a húsevést, amely igencsak furcsa körülmények között történt meg. Testvéréék szálláshelyéről tökéletes betekintés nyílt a szomszédos vágóhídra. A kamaszfiú pedig több videót is felvett az ablakából, s ezeket egytől egyig elküldte húgának. Viccnek szánta, ám az érzékeny lelkű kislány életét végérvényesen megváltoztatta.
Elborzasztottak a szörnyű hangok, az állatok kétségbeesett haláltusája és az ott dolgozók kegyetlensége. Sokkolt, amit láttam. Soha többé egy falat hús nem ment le a torkomon
– összegezte a sorsát meghatározó videóval kapcsolatos emlékeit Árvai Nóra, akinek édesanyja egyáltalán nem örült a változásnak. Úgy vélte, hogy egy növekedésben lévő kamasznak különösen fontos az állati fehérje. Éppen ezért eleinte csalással is próbálkozott, szójafasírtnak álcázta a húspogácsát. A kislányán azonban nem tudott kifogni, végül belenyugodott a megváltoztathatatlanba. Vegánná tizenhét évvel később, éppen túl a harmincon vált, mégpedig a már említett betegsége nyomán.
„Holisztikusan, egységes egészként tekintek az emberre, éppen ezért a gyógyító táplálék sem kerülhet az asztalunkra egy másik lény szenvedése árán. Ugyanakkor azt is látnunk kell, hogy rosszabbul élünk, mint elődeink. Egyre szennyezettebb a minket körülvevő világ, egyre több csomagolt készételt fogyasztunk, a stressz pedig soha nem látott méreteket öltött, miközben látványosan sérülnek a társas kapcsolataink. Tudományosan alátámasztott tények bizonyítják, hogy az életmódváltás a gyógyulás legfontosabb pillére” – teszi hozzá a vegán szakember, aki saját meggyőződését soha nem kényszeríti pácienseire.
Az őszinte kommunikációban és az erőszakmentességben hisz
Úgy véli, az erőszak mindig ellenállást szül, még akkor is, ha meg vagyunk győződve az igazunkról. Éppen ezért mindenkinek éppen annyi változást igyekszik hozni az életébe, amennyit még el tud viselni. Tiszteletben tartja az egyén társadalmi és szociális hátterét, a vele szemben álló embert nézi teljes egészében. Ha valaki csak a reggelijét cseréli le egy zöldturmixra, már az is jó és biztos első lépés.
Az őszinte kommunikáció a meggyőzés kulcsa. Vegán vagyok, én ebben hiszek. Attól, hogy valaki nem így él, még szerethetem. Van, aki a hatásomra kezd el mozogni, van, aki megtanulja a stresszkezelést. Mindkettő jó választás. Több pilléren áll az egészséges életmód, még akkor is, ha ebből az egyik legerősebb a növényi étrend
– jelenti ki Árvai Nóra, aki szerint a vegán életmódot választók egyik legnagyobb erőssége a tudatosság. A mindenevők kevésbé figyelnek a különböző vitaminok és ásványi anyagok hiányára, jóllehet őket is fenyegeti ennek veszélye. Elég csak arra gondolni, hogy a feldolgozott húsipari termékek milyen rossz alapanyagokból és milyen szörnyű körülmények között készülnek.
Az Endoblog, valamint számos sikeres könyv írója úgy gondolja, hogy bár nem az állatok kihasználása ellen tiltakozva, vagyis nem a „jó” ok által vezérelve lett vegán, ma már ez is nagyon fontos a számára, ahogy a környezet- és klímavédelem, vagy a hulladékmentességre való törekvés is. A végeredmény szempontjából egyébként sincs jelentősége annak, hogy az egészség és a tudomány oldaláról érkezett. Ahogy annak sem, hogy a családjában a mai napig ő az egyetlen vegán, s eleinte bizony sokan nevettek rajta elhatározása miatt. Többnyire csak múló szeszélynek gondolták.
„Tizenöt esztendős fiam nálam csak növényi ételeket fogyaszt, az édesapjánál viszont azt eszi, amit a többiek. Én ebben nem látok semmi kivetnivalót, ha felnőtt lesz, maga dönti el, melyik utat választja. Tőlem minden szükséges információt megkap majd hozzá” – tudjuk meg Árvai Nórától, aki a vendégségbe is mindig saját kis csomaggal érkezik. A nap végén pedig együtt nevet a többiekkel, amikor a vegán fogások elsőként tűnnek el az asztalról.
A Veganuár jó lehetőség a változtatásra
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Prove | Veganuár kihívás (@prove.hu) által megosztott bejegyzés
A környezetvédelemmel kapcsolatban Árvai Nóra úgy véli, a felesleges vásárlásokkal lehet a legtöbb kárt okozni, éppen ezért ő most már jó ideje megkezdte otthona szelektálását. A számára már szükségtelen, de még jó állapotban lévő ruhákat, tárgyakat rászorulóknak adja, ha mégis vesz valamit, akkor csakis jó minőséget, hogy minél tovább tartson.
„A Veganuár a legjobb alkalom arra, hogy mindenki tegyen egy próbát. Egy hónap nem nagy idő. Ha valaki a saját testén látja a változást, és jobban érzi magát, mint korábban, akkor már meggyőzésre sem lesz szüksége. De addig is a támogató csapat nagyszerű, a szakemberek pedig gondoskodnak arról, hogy csakis tudományosan megalapozott, hiteles információkkal segítsék a kihívásban részt vevőket. Ez utóbbi kapcsán nagyon fontos megjegyezni, hogy az utóbbi években sokat változtak a hivatalos tények is, naprakésznek kell lenni a kutatások terén.
Én is folyamatosan képzem magam, hiszen a hozzám fordulóknak a lehető legjobbat szeretném. Azt, hogy egészséges, kiegyensúlyozott életet élhessenek, s ne csak magukkal, de az egész világgal békében legyenek. Ahogy én is, most már nyolc esztendeje” – zárta gondolatait Árvai Nóra, aki a tudományos támogatást biztosító csapat tagjaként abban bízik, hogy a 2025-ös Veganuár újabb résztvevői csúcsot dönt.
Írok, futok, meditálok és vegán vagyok. Csak olyan dolgokkal foglalkozom, amelyekben hiszek, ezért a növényi étrendre is etikai okokból tértem át. Döntésemet a mai napig nem bántam meg, a maratonokat is pontosan úgy futom, mint korábban.