Most olvasott cikk
Műanyagszeméten utazó invazív fajok veszélyeztetik az Antarktisz élővilágát

Műanyagszeméten utazó invazív fajok veszélyeztetik az Antarktisz élővilágát

Rengeteg műanyagszemét hever a homokon, feltehetően a tengerből kisodródott

Korábban a jég védte az Antarktisz sérülékeny élővilágát a betolakodóktól, a klímaváltozás és a jég olvadása azonban az idegen fajok megtelepedését segíti – derül ki egy friss tanulmányból. Az antarktiszi ökoszisztémák pedig nincsenek hozzászokva az invazív fajokkal való küzdelemhez.

Az Antarktisz kapcsán a leggyakrabban a jég egyre gyorsuló olvadásáról szólnak a hírek. Arról, hogy visszafordíthatatlan-e a folyamat, vagy miként lehetne legalább lassítani azt.

Egy új tanulmány keretében azonban egy egészen más problémára hívták fel a figyelmet a tudósok. Más problémára, amely ugyanakkor – bizonyos szinten – mégis kapcsolódik a klímaváltozáshoz – adta hírül a One Green Planet.

Az Antarktiszt körülölelő víztömeggel rengeteg törmelék, műanyaghulladék, más földrészről származó szerves anyag jut el a Déli-sarkra. Ezekkel együtt pedig nem őshonos tengeri fajok és szennyeződések érhetik el az Antarktiszt – derül ki a Global Change Biology folyóiratban publikált kutatási összegzésből.

Az Antarktisz ökoszisztémái hagyományosan meglehetősen elszigeteltek voltak. A helyi növény- és állatvilágnak nem kellett invazív fajokkal megküzdeni, ez pedig most sérülékenyebbé teszi ezeket az ökoszisztémákat – magyarázta Kevin Hughes, a British Antarctic Survey sarkkutató program környezetvédelmi kutatásokért és megfigyelésekért felelős vezetője.

Az Antarktisz élővilágának első számú védelmezője eddig a jég volt

A kutatók szimulációk segítségével megállapították, hogy az Antarktiszt minden évben elérik

  • Ausztráliából,
  • Dél-Afrikából és
  • Új-Zélandról

származó tárgyak.

„Sokkal északabbról sodródhatnak dolgok az Antarktiszra, mint azt korábban gondoltuk” – nyilatkozta Hannah Dawson, az Új-Dél-Walesi Egyetem professzora, a kutatás vezetője. Ezeken a bizonyos dolgokon – nem feltétlen csak hulladékon, akár uszadékfán is – új fajok érkeznek a Déli-sarkra.

Hozzátette, jelenleg még a hideg víz és a jég akadályozzák ezeknek a távolról jött élőlényeknek a megtelepedését. „Ezek a körülmények azonban változnak” – hangsúlyozta. A hőmérséklet emelkedésével és a tengeri jég olvadásával az idegen fajok egyre nagyobb eséllyel telepedhetnek meg a partvidéken.

Ez borzasztó aggasztó az antarktiszi fajokra nézve. Ha az újonnan érkezők sikeresen megtelepednek az Antarktisz melegedő partjain, túlélési előnyt élveznének az általában lassabb ütemben fejlődő őshonos fajokkal szemben

– mondta Ceridwen Fraser, a tanulmány társszerzője, az Otagói Egyetem biogeográfusa.

Az pedig már csak tetézi a bajt, hogy nem pusztán állatok és növények érkezhetnek a hulladékkal vagy egyéb tárgyakon utazva. Ezen logika mentén akár betegségek – például madárinfluenza – is megjelenhetnek az Antarktiszon.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.