Korábban a jég védte az Antarktisz sérülékeny élővilágát a betolakodóktól, a klímaváltozás és a jég olvadása azonban az idegen fajok megtelepedését segíti – derül ki egy friss tanulmányból. Az antarktiszi ökoszisztémák pedig nincsenek hozzászokva az invazív fajokkal való küzdelemhez.
Az Antarktisz kapcsán a leggyakrabban a jég egyre gyorsuló olvadásáról szólnak a hírek. Arról, hogy visszafordíthatatlan-e a folyamat, vagy miként lehetne legalább lassítani azt.
Egy új tanulmány keretében azonban egy egészen más problémára hívták fel a figyelmet a tudósok. Más problémára, amely ugyanakkor – bizonyos szinten – mégis kapcsolódik a klímaváltozáshoz – adta hírül a One Green Planet.
Az Antarktiszt körülölelő víztömeggel rengeteg törmelék, műanyaghulladék, más földrészről származó szerves anyag jut el a Déli-sarkra. Ezekkel együtt pedig nem őshonos tengeri fajok és szennyeződések érhetik el az Antarktiszt – derül ki a Global Change Biology folyóiratban publikált kutatási összegzésből.
Az Antarktisz ökoszisztémái hagyományosan meglehetősen elszigeteltek voltak. A helyi növény- és állatvilágnak nem kellett invazív fajokkal megküzdeni, ez pedig most sérülékenyebbé teszi ezeket az ökoszisztémákat – magyarázta Kevin Hughes, a British Antarctic Survey sarkkutató program környezetvédelmi kutatásokért és megfigyelésekért felelős vezetője.
Az Antarktisz élővilágának első számú védelmezője eddig a jég volt
A kutatók szimulációk segítségével megállapították, hogy az Antarktiszt minden évben elérik
- Ausztráliából,
- Dél-Afrikából és
- Új-Zélandról
származó tárgyak.
„Sokkal északabbról sodródhatnak dolgok az Antarktiszra, mint azt korábban gondoltuk” – nyilatkozta Hannah Dawson, az Új-Dél-Walesi Egyetem professzora, a kutatás vezetője. Ezeken a bizonyos dolgokon – nem feltétlen csak hulladékon, akár uszadékfán is – új fajok érkeznek a Déli-sarkra.
Hozzátette, jelenleg még a hideg víz és a jég akadályozzák ezeknek a távolról jött élőlényeknek a megtelepedését. „Ezek a körülmények azonban változnak” – hangsúlyozta. A hőmérséklet emelkedésével és a tengeri jég olvadásával az idegen fajok egyre nagyobb eséllyel telepedhetnek meg a partvidéken.
Ez borzasztó aggasztó az antarktiszi fajokra nézve. Ha az újonnan érkezők sikeresen megtelepednek az Antarktisz melegedő partjain, túlélési előnyt élveznének az általában lassabb ütemben fejlődő őshonos fajokkal szemben
– mondta Ceridwen Fraser, a tanulmány társszerzője, az Otagói Egyetem biogeográfusa.
Az pedig már csak tetézi a bajt, hogy nem pusztán állatok és növények érkezhetnek a hulladékkal vagy egyéb tárgyakon utazva. Ezen logika mentén akár betegségek – például madárinfluenza – is megjelenhetnek az Antarktiszon.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.