Tizenötmillió fonttal, vagyis körülbelül hétmilliárd forintnak megfelelő összeggel támogatja a brit kormány az alternatív fehérjeforrások fejlesztését. A kutatóintézet egyaránt vizsgálja majd a növényi fehérjeforrásokban, a sejtalapú húskészítményekben és a fermentációs eljárásokban rejlő lehetőségeket.
Két kormányzati szervezet, a Biotechnology and Biological Sciences Research Council (BBSRC) és az Innovate UK 15 millió fontos állami támogatást jelentettek be a napokban egy új, alternatív fehérjeforrások kutatását végző központ létesítésére – olvasható a hír a UK Research and Innovation oldalán. A National Alternative Protein Innovation Centre (NAPIC) emellett intézményi és privát támogatásokból további 23 millió fontot is kap. Vagyis az új kutatóközpont közel 40 millió fontos támogatással indulhat. A fejlesztésekben több tucat kutató és száznál is több nemzetközi partner vesz majd részt.
A nagyüzemi állattartás az üvegházhatású gázok kibocsátásának nagyjából egyötödéért felel. A várható népességnövekedés miatt pedig előreláthatóan a fehérje iránti igény tovább fog emelkedni. Az ENSZ Környezetvédelmi Programja is azt jósolja, hogy 2050-re akár 50 százalékkal több húst fogyaszthatunk világszerte. Ahogy a föld népessége növekszik, kritikus fontosságú, hogy a hagyományos mezőgazdasági módszereket alternatív fehérjeforrások előállítására cseréljük, ha fenntartható módon szeretnénk kiszolgálni a mutatkozó igényeket
– olvasható a cikkben a kezdeményezés mögött álló indok.
A központ nem csupán a termékek előállításával kapcsolatban szándékozik fejlesztéseket eszközölni. A tervek szerint az alternatív fehérjeforrások piacának olyan szegleteire is kiterjesztik majd az új eljárásokat és folyamatokat, mint a fogyasztói elvárások, a termelés felskálázása, az árak csökkentése és a termékek tápanyagtartalma.
Előtérben az alternatív fehérjeforrások
Ezzel a beruházással 91 millió fontra rúg azoknak a támogatásoknak az összege, amit a kormány a fenntartható élelmezési rendszerekbe fektetett. Anne Ferguson-Smith, a BBSRC kutatóintézet professzora szerint a NAPIC így lehetővé teszi majd a magán- és közszféra intézmenyei közötti széles körű összefogást. Az új kutatóközpontot több intézmény (James Hutton Institute, University of Sheffield, Imperial College London) együttesen vezeti majd, a fejlesztési folyamatok egy-egy aspektusára koncentrálva.
A NAPIC egy ténylegesen az egész országot magában foglaló központ a világra kiterjedő eléréssel. A célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a villámgyorsan fejlődő alternatív fehérjeforrások piacának. Mindezt úgy, hogy egészséges, elfogadható, hozzáférhető, ökobarát élelmiszer-ellátási rendszert alakítunk ki az Egyesült Királyság világklasszis tudományos erejét kihasználva
– adott hangot lelkesedésének prof. Anwesha Sarkar, a központ projektvezetője, a University of Leeds élelmiszer-tudományi iskolájának kutatásvezetője.
Az alternatív fehérjeforrások támogatása mellett előfordulnak olyan döntéshozói kezdeményezések is, amik éppen a hagyományos állattartást igyekeznek megóvni. Legutóbb Nebraska jelentette be, hogy 2025-től kezdődően tiltaná a sejtalapú húskészítményeket.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.