A Good Food Institute friss elemzése alapján hatalmas terület lenne felszabadítható, ha az állati eredetű élelmiszerek felét alternatív fehérjeforrásokra cserélnék az amerikaiak, mivel az állattartó mezőgazdálkodással nyert kalóriák arányaiban sokkal több földterületet használnak, mint a növényi alapú húshelyettesítők. A kutatók szerint ez a lépés segítene elérni az ország által kitűzött klímacélokat is.
A bolygó mezőgazdasági művelés alá vont területeinek körülbelül 80 százalékát az állattartó mezőgazdálkodás használja. Ez azt jelenti, hogy azokon a területeken, amiken gazdálkodunk, nagyrészt takarmánynövényeket termesztünk, vagy legelőként használjuk őket. Ennek megfelelően az intenzív állattatás a mezőgazdasághoz köthető kibocsátás több mint 60 százalékáért felel. A mezőgazdaság ezen formája emellett a talajdegradációhoz, a biodiverzitás csökkenéséhez, valamint az erdőirtásokhoz is jelentős mértékben hozzájárul.
A Good Food Institute és a Highland Economics legújabb elemzése megmutatja, hogy ha az Egyesült Államokban a jelenleg fogyasztott állati fehérjemennyiség felét alternatív fehérjeforrásokból fedezné a lakosság, mekkora földterület lenne visszavadítható, és hogy ez milyen előnyökkel járna.
Ez az elemzés rávilágít, hogy az alternatív fehérjeforrások beemelése az amerikai élelmezési rendszerbe jelentősen csökkenti az élelmiszer-előállításra használt földterület méretét. Emellett lehetőséget biztosít az élőhelyek visszaállítására, amely a klímavédelem és a biodiverzitás szempontjából is számos előnnyel jár. A földhasználatban történő változás segítene az Egyesült Államoknak elérni a kitűzött klíma- és természetvédelmi célokat, miközben továbbra is vezető mezőgazdasági szereplő maradhatna az ország
– olvasható az elemzés leírásában.
Az alternatív fehérjeforrások széles körű használata számos előnnyel járna
A jelentés négy olyan kulcspontot emel ki, amelyek a jelenlegi állati fehérjefogyasztás felének alternatív növényi forrásokkal való kiváltása esetén bekövetkeznének. Ezek a következők:
- Az amerikaiak által fogyasztott fehérjemennyiség felének alternatív fehérjékkel való biztosítása 47,3 millió hektárral kevesebb földterületet igényelne. Ez körülbelül akkora terület, mint Dél-Dakota.
- Az élelmiszer-ellátásban bekövetkezett váltás lehetőséget biztosítana a veszélyeztetett ökoszisztémák helyreállítására. Az összesen 216 veszélyeztetett élettérből 139-et, vagyis 64 százalékot lehetne megmenteni ezzel a lépéssel.
- Az erdős és mocsaras területek visszaállításával több millió tonna üvegházhatású gázt lehetne megkötni. Az így megkötött 177,8 millió tonna szén-dioxid-ekvivalens gáz több, mint amit az ország egész éves belföldi légi forgalma kibocsát.
- A Közép-Nyugaton és Dél-Amerikában lenne a legpozitívabb a változás szénmegkötési és biodiverzitási szempontból, viszonylag már kismértékű területfelhasználási módosításoknál is.
Annak ellenére, hogy a növények természetes formájukban fogyasztva generálják a legkisebb mértékű környezeti terhelést, a növényi alternatív fehérjeforrások bizonyos kutatások szerint nem teljesítenek sokkal rosszabbul ezen a téren. Egy svéd kutatás alapján a teljes értékű növényi étrend és a növényi húspótlókat is tartalmazó étrend karbonlábnyoma közel azonos.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.