Most olvasott cikk
A britek döntő többsége elítéli az állattenyésztésben alkalmazott eljárásokat

A britek döntő többsége elítéli az állattenyésztésben alkalmazott eljárásokat

Süldő malacok néznek ki egy sertésszállító kamion rácsai közül, zsúfolt körülmények között

Az Egyesült Királyságban élők nagy többsége elítéli a fájdalommal és szenvedéssel járó állattenyésztési praktikákat – derült ki egy új felmérésből. Ennek ellenére továbbra is alkalmazzák ezeket az eljárásokat a szektorban, ráadásul széles körben.

Legyen szó a kakascsibék élve darálásáról, a disznók farkának levágásáról vagy a borjak érzéstelenítés nélkül végzett kasztrálásáról, a közvélemény határozott és egyértelmű a tevékenységek megítélése kapcsán – olvasható a Bryant Research oldalán. A piackutató cég ezer britet kérdezett meg reprezentatív felmérés keretében, hogy kiderüljön, hogyan vélekednek a hétköznapinak számító gyakorlatokról. Az eredmények szerint túlnyomó többségük (75-96 százalékuk) elítélte ezeket a praktikákat.

A britek döntő többsége ellenez számos, az állattenyésztésben bevett eljárást. Az általunk végzett reprezentatív felmérés adatait felhasználva be is számoltunk erről egy cikkben. Ami azt illeti, minden egyes olyan eljárást, amiről megkérdeztük a válaszadókat, a nagy többség elítélendőnek bélyegzett.

Habár az összes véleményezett eljárás részét képezi a mai brit hús-, tej- és tojásiparnak, azok elterjedésére vonatkozóan vannak vakfoltjaink. Pedig ezek nagyon fontosak lennének, hogy megfelelő módon lehessen ellenük kampányolni. Emellett az állampolgároknak joguk van tudni ezekről, hogy fogyasztókként felelős döntést tudjanak hozni

nyilatkozta Elise Hankins, a Bryant Research kutatója.

Az állattenyésztésben a profit az első, az állatok szenvedése mellékes

A felméréssel kapcsolatban néhány kulcspontot kiemeltek az elemzők:

  • A közvélemény és a bevett gyakorlatok között hatalmas az ellentmondás. Minden alkalmazott állattenyésztési eljárással szemben magas fokú ellenérzést fejeztek ki a válaszadók, ám ezek továbbra is a gyakorlat részét képezik.
  • Vannak olyan eljárások, amelyekről köztudomású, hogy végzik őket, ám a gyakoriságukra vonatkozó pontos adatok nem állnak rendelkezésre. Ennek az oka, hogy vagy nem közérdekűek, vagy az állattenyésztők nem is vezetik őket.
  • A hús- és tejipar sokkal jobban összefonódott, mint korábban. A brit húsmarhák több mint fele a tejiparból származó, ott értéktelennek számító hím borjú.
  • Számos kegyetlen gyakorlat a nagyipari állattartás következményeként kialakult tüneteket kezeli, nem magát a problémát. Erre egy példa a malacok farkának csonkolása. Az ingerszegény, stresszes környezet miatt a malacok gyakran harapdálják társaik farkát. A jobb körülmények teremtése helyett az állattenyésztésben a farokcsonkolást alkalmazzák, ami lényegesen költséghatékonyabb eljárás.
  • Sok esetben lenne lehetőség fájdalommentes eljárásokat alkalmazni. Például a csibék tojásban történő szexálása (nemük meghatározása) megszüntethetné a kakascsibék darálását.
  • A növényi étrendre való áttérés a leghatékonyabb módja az idejétmúlt, fájdalmakkal járó állattenyésztési eljárások megszüntetésének.

A kutatók egy mindenkire kötelező érvényű állatjóléti program és hitelesítési eljárás bevezetését javasolják. Megerősítik ennek szükségességét korábbi jelentések is: a tavalyi Business Benchmark on Farm Animal Welfare alapján majdnem az összes élelmiszergyártó a legrosszabb érdemjegyet kapta ezen a területen.

© 2025 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

//Hide "HIRDETÉS" label if Google ad is empty

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének