Egy washingtoni fellebbviteli bíróság ítélete szerint jogellenesen nem engedte az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet, hogy állatkísérletek ellenzői szóljanak hozzá a posztjaihoz. Az állami szerv azzal érvelt, hogy a témába nem vágó kommenteket próbálta csak egy szűrővel elrejteni a nyilvánosság elől. A bírák szerint azonban ez a magyarázat sántít, és a szólásszabadsági joguk gyakorlásában akadályozták az érintetteket.
Senkinek nem kell bemutatni azokat a cégeket, amelyek a kényelmetlen hozzászólásokat nemes egyszerűséggel kezelik: egy szimpla törléssel. A kritika így nem marad ott mementóként, nem hívja fel a figyelmet a vállalat gyengeségeire, a működésével kapcsolatos esetleges etikai problémákra.
Az Egyesült Államokban a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) elintézte, hogy még csak törölgetnie se kelljen túl sok hozzászólást. Elévágtak a problémának, és szűrők segítségével elrejtették a nyilvánosság elől a szervezet Facebook- és Instagram-profilján azokat a kommenteket, amelyeket a kritikus hozzászólások rendszerint tartalmaztak. Ilyen volt a majom, a kísérlet, a kegyetlen és a kínzás kifejezés is.
Relevancia hiányára hivatkozott a NIH
Ahogy azt a kulcsszavakból is sejteni lehet, azt intézték el a NIH közösségi felületeinek kezelői, hogy az állatkísérletek ellenzői ne jussanak szóhoz a posztjaik alatt. A gyakorlatukból jogi ügy lett, a washingtoni D.C. Circuit fellebbviteli bíróság háromtagú bírói testülete pedig egyhangúlag úgy döntött, a NIH rutinja elítélendő – írta meg a Science.
A NIH azzal érvelt, hogy pusztán a közösségi oldalain bevezetett „offtopic” szabályainak próbál ily módon érvényt szerezni. A szervezet magyarázata azonban, miszerint a témába nem vágó hozzászólásokat szeretnék előre kiszűrni, nem győzte meg a fellebbviteli bíróságot.
Azt állítani, hogy az állatkísérletekkel kapcsolatos megjegyzések kategorikusan témához nem kapcsolódóak, amikor a NIH posztjainak jelentős része állatokon végzett kutatásokról szól, ellentmond a józan észnek
– vélekedtek a bírák.
Hozzátették, az a tény, hogy ezek a szűrők egy állandó irányelvet jelöltek ki, és hogy később manuálisan nem tették publikussá a releváns hozzászólásokat, a NIH ellen szól. Ezek ugyanis mind arra utalnak, hogy az állami szerv valójában attól tartott, az állatkísérletek ellenzői kommentjeikkel ártanának a NIH hírnevének. Ezzel azonban megsértették a szólásszabadság védelmére vonatkozó törvényeket.
A fellebbviteli bíróság azzal az utasítással utalta vissza az ügyet az alsóbb fokú bíróságnak, hogy az a felperesek javára döntsön. Korábban ugyanis a NIH-nek kedvező bírósági döntés született, ezt követően döntött fellebbezés mellett a felperes.
Ünnepelnek az állatkísérletek ellenzői, de jöhet még fordulat
Az amerikai egészségügyi intézetet a hozzászólások blokkolása miatt a PETA állatvédő szervezet és két magánszemély, Madeline Krasno és Ryan Hartkopf perelte be még három évvel ezelőtt. A fellebbviteli bíróság döntése Kathy Guillermo, a PETA alelnöke szerint fontos győzelem. Hangsúlyozta, átláthatósági szempontból, de az állatok védelme és a kormányzati elszámoltathatóság aspektusából is megnyugtató határozat született.
A bíróság véleménye világossá teszi, hogy a tisztviselők nem cenzúrázhatják senkinek a szövegét csak azért, mert nem értenek vele egyet. Ez igaz arra is, hogy konkrét hozzászólásokat törölnek-e, esetleg olyan digitális eszközöket vesznek ehhez igénybe, mint a kulcsszavak blokkolása
– mondta.
A NIH-nek most döntenie kell. Határozhat úgy, hogy véget vet az ügynek azzal, hogy eltávolítja a kérdéses kulcsszavakat a moderációs beállításaiból. Kérhet en banc meghallgatást, ami azt jelentené, hogy a fellebbviteli bíróság mind a 15 tagja mondana ítéletet a felperesek fellebbezéséről. Harmadik opcióként pedig fordulhat közvetlenül az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságához is.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.