Egy fukuokai állatkerti elefánt pusztult el szeptemberben elefánt-herpeszvírus miatt. Júliusban Dublinban is két állat halt bele ugyanebbe. A két külön helyszín esetében a közös nevező a stresszfaktor volt.
Charlie, a negyven évig fogságban tartott elefánt az állatvédők kitartó követeléseinek köszönhetően kerülhetett egy dél-afrikai rezervátumba a közelmúltban. A cirkuszi és állatkerti körülményeket is megtapasztalt állatot fokozatosan rehabilitálják, hogy képessé váljon gondoskodni magáról.
Beszámolók szerint Charlie négy másik elefánt halálával is szembesült a dél-afrikai nemzeti állatkertben. Az elveszített társállatok közül ráadásul az egyik a – kevesebb mint egy hónapos – borja volt. Állatvédők már 2019-ben jelezték, hogy Charlie-n a fogságban tartott állatoknál gyakori stressz jelei mutatkoznak. Az állatkertet működtető intézet tagadta ezt. Ők azt mondták, az elefánt viselkedésén még a cirkuszi évek látszódnak meg, és ez már soha nem is fog változni.
Annak köszönhetően mindenesetre, hogy az állatvédők nem tágítottak, Charlie ráléphetett a szabadabb élet felé vezető útra. A legtöbb állatkerti elefánt azonban sajnos nem kapja meg ezt a lehetőséget.
A Japán déli részén lévő Fukuoka állatkertjében szeptemberben elpusztult egy ázsiai elefánt, néhány héttel azt megelőzően, hogy bemutatták volna a nagyközönségnek – írja a Vegan FTA. Az állatot – három társával együtt – júliusban szállították a létesítménybe Mianmarból.
A nőstény szeptember 5-én kezdett sántítani a jobb hátsó lábára, másnapra pedig már jól láthatóan mindkét hátsó végtagját fájlalta. Néhány vizsgálatot követően az állatkert orvosai már tudták, hogy a panaszokat az elefántok körében elterjedt herpeszvírus, az EEHV (elephant endotheliotropic herpesvirus) okozza.
Az állatkerti elefánt a stressz miatt fogékonyabb lehet a vírusra
Az ázsiai elefántokat születésüktől nyolcéves korukig veszélyezteti leginkább az EEHV, ekkor gyakran halálos kimenetelű számukra ez a betegség. Az afrikai elefántok esetében pedig egészen 13 éves korig kitolódik ez az – ilyen tekintetben – kockázatosabb életszakasz. A fukuokai állatkert elefántja 12 évesen pusztult el a vírus miatt.
Az állatkerti elefántok körében kimondottan általánosnak tekinthető betegség ez. Idén júliusban a dublini állatkertben gyors egymásutánban két elefánt is elpusztult. A létesítmény július elsején jelentette be, hogy Avani nevű elefántja EEHV miatt meghalt. Július 8-án pedig Zinda miatt kényszerültek hasonló bejelentésre. Egy harmadik elefánt, Asha – Zinda anyja – szintén pozitív EEHV-tesztet produkált, neki azonban 17 évesen már jóval több esélye volt a túlélésre, mint a fiatalabb példányoknak.
A Vegan FTA cikke szerint a dublini és a fukuokai esetek közös nevezője a stresszhatás lehet, amely a fogságban tartott elefántok esetében egyébként is gyakori. Nem sokkal a júliusi haláleseteket megelőzően a dublini állatkertbe egy új hím elefánt érkezett az Egyesült Királyságban lévő chesteri állatkertből. Ez pedig elegendő stresszt okozhatott a csoporton belül a vírus belobbanásához. A fukuokai létesítményben pedig az új környezethez való alkalmazkodással járó feszültségek érhették el ezt a hatást. A japán állatkertben maradt három elefántot most mindenesetre szemmel tartják, figyelik a herpeszvírusra utaló esetleges jeleket.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.