Új állatjóléti címkézési rendszer javaslata merült fel Franciaországban. Az ANSES élelmiszer-ipari ügynökség nemcsak az adott állatot és annak életkörülményeit vizsgálná, hanem a szülők esetében is megtenné ugyanezt. Így biztosítanák, hogy a szaporító gazdaságokban élő állatok is megfelelő bánásmódban részesüljenek.
Franciaország kísérletet tesz arra, hogy javítsa a hazai haszonállatok helyzetét. Hogy sikerrel járnak-e, lényegében szinte kizárólag a fogyasztókon múlik majd. Meg persze azon, hogy hatékonyan ellenőrizzék, a gazdák az állításuknak megfelelő módon tartják-e az állatokat.
Az európai fogyasztók többsége indokoltnak látná, hogy az Európai Unión belül szigorítsák az állatjóléti szabályozást. Az európai fogyasztói szervezeteket összefogó BEUC felmérése alapján egyértelmű, hogy az európaiak a haszonállatok életkörülményeiben javulást szeretnének látni.
A gazdák azonban általánosságban ennek az ellenkezőjét szeretnék, túl nagy tehernek éreznék a szigorítást. Az Európai Bizottság a két ellentétes akarat szorításában egyelőre későbbre halasztotta a tervezett állatjóléti szigorítások bevezetését. Egyéni hatáskörben azonban a tagállami vezetők és nemzeti hatóságok intézkedhetnek a haszonállatok életkörülményeinek javítása érdekében.
Ezt célozza a Francia Élelmiszer-, Környezetvédelmi, Foglalkozás-egészségügyi és Munkavédelmi Ügynökség (ANSES) új lépése is. Egy állatjóléti címkézési rendszer bevezetését javasolják, amely ötfokozatú skálán osztályozná az állati eredetű összetevőt is tartalmazó termékeket. A One Green Planet szerint egy A-től E-ig terjedő skálán értékelnék a gazdák állatjóléti erőfeszítéseit, ahol az E a lehető legrosszabb szint.
Tágítanák a látószöget
Julie Chiron, az ANSES szakértői értékelésének koordinátora hangsúlyozta, az állatjóléti kérdéseket jelenleg kizárólag a tenyésztési módszerekre összpontosítva szemlélik az élelmiszeripar keretein belül, ez pedig aggályos. A javasolt állatjóléti címkézési rendszer kidolgozásakor egy holisztikusabb szemléletre törekedtek. Ennek megfelelően a közvetlenül az állatokon mért tudományos értékeket és mutatókat is számításba vennék osztályzáskor.
Figyelembe vennék ezenkívül még a mezőgazdaságban felhasznált állat szüleinek életkörülményeit is. Hatósági látókörbe kerülhetnek tehát a szaporító gazdaságokban, tenyészeteken élő állatok is, akik szintén megérdemlik a megfelelő bánásmódot – szögezte le Chiron.
Egyes ágazatokban a tenyészállatokat külföldön nevelik, és keveset tudunk az életkörülményeikről. Ez a kritérium megkövetelné az egyes szektorok szereplőitől, hogy úgy intézzék, rendelkezésükre álljanak ezek az információk
– nyilatkozta.
Az ANSES abban bízik, hogy a fogyasztókat az alacsony állatjóléti értékelés eltántorítja majd a vásárlástól. Hogy ez valóban így lesz-e, csak a gyakorlat döntheti el.
A flamandok is előálltak egy állatjóléti címkézési rendszerrel
Beter voor Dieren – ez a felirat díszeleghet majd bizonyos élelmiszereken Belgium egyik régiójában, Flandriában. Ez azt jelenti, „jobb az állatokért”, és azokra a termékekre kerülhet rá ez a címke, amelyeket etikus – vagy legalábbis az átlagosnál etikusabb – eljárásokkal állítottak elő.
A tervvel Ben Weyts flamand állatjóléti miniszter állt elő idén. „Sok flamand életében meghatározó szerepet játszanak az állatok, és azt szeretnék, ha vásárlási döntéseiket is az állatjólét vezérelné. A Beter voor Dieren címkéje ezt lehetővé teszi, megkönnyíti. Egy pillantással felmérhetik majd, hogy mely termelők tesznek extra lépéseket az állatjólét érdekében, és melyek nem” – magyarázta.
Azok a gyártók kaphatják majd meg a jogot a Beter voor Dieren-jelzés használatára, amelyek az előállítás során igyekeznek túllépni az alapvető állatjóléti követelményeken. Bizonyíthatóan törekedniük kell arra, hogy ne csak az alapvető elvárásoknak feleljenek meg ezen a téren.
Ilyen intézkedés lehet az állatok szükségtelen szállításának csökkentése, a jobb minőségű állateledel biztosítása, vagy az, ha az állatoknak a jogszabályban előírtnál több helyet biztosítanak.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.