Számos ország határőrei, vámügyintézői, rendőrei és erdészei vettek részt abban a nagyszabású, összehangolt akcióban, amely során húszezer állat menekült meg a csempészek karmai közül. Az Interpol és a World Customs Organization által vezetett művelet hat nemzetközi állatcsempészcsoportot azonosított. Az akció során több száz csempészt tartóztattak le.
Igen komoly pofon – vagy inkább gyomros – érte a nemzetközi állatcsempész-hálózatokat tavaly év végén. Novemberben és decemberben élesedett az Operation Thunder 2024 fantázianévre keresztelt akció, amelyben 138 ország rendfenntartó szervei vettek részt – olvasható az Interpol oldalán. Az akciót az Interpol és a World Customs Organization (WCO – Vám Világszervezet) vezette. A legelső, 2017-es együttműködés óta ez volt a legnagyobb létszámú összehangolt Operation Thunder project. Az eredmények pedig ennek megfelelően igen impozánsak.
Az Interpol beszámolója szerint húszezer élő – veszélyeztetett vagy védelem alá eső – állatot koboztak el az állatcsempészektől. Madárból (12427) és teknősből (5877) foglalták le a legtöbbet a hatóságok, de egy tucat tobzoska és 18 nagymacska is megmenekült az akció során. A hatóságok hat nemzetközi állatcsempészcsoportot azonosítottak. Emellett látókörükbe került még több mint száz olyan vállalat, amelyek rendszeresen hasznot húznak az illegális állatkereskedelemből. Világszerte 2213 esetben koboztak el állatokat, állati maradványokat vagy növényeket (leginkább egzotikus faanyagot) a vámhatóságok.
Az állatcsempészet továbbra is virágzó üzletág
A fegyverek, drogok és emberek csempészése után az állatcsempészet a legjövedelmezőbb szervezett bűnözési tevékenység. Az állatkereskedelmi feketepiac éves forgalma a 21 milliárd dollárt (más források szerint akár a 40 milliárd dollárt) is elérheti. Ezt tudva nem csoda, hogy sokan a legkülönfélébb módszerekkel próbálkoznak – miközben az állatokat, és önmagukat is veszélybe sodorják –, hogy a határon ki- vagy éppen becsempésszenek különböző egzotikus állatokat. Van, aki a nadrágjában bújtat kígyókat, de akad, aki több száz pókot ragaszt a testére a sikeres csempészettel járó busás jutalom reményében.
Az illegális állatcsempészet továbbra is rohamosan növekszik, anyagilag nagyon kecsegtető, és pusztító hatása van a természetre nézve. A Vám Világszervezet elkötelezett amellett, hogy a jövőben is támogassa a tagjait és partnereit ez ellen a nagyon veszélyes bűnözési tevékenység ellen
– nyilatkozta Ian Saunders, a WCO főtitkára.
A tavalyi akció az Európai Unió, az Egyesült Királyság Környezetvédelmi Minisztériuma (DEFRA) és a nemrég Donald Trump amerikai elnök célkeresztjébe került USAID finanszírozásának köszönhetően valósulhatott meg.
Megkeresésünkre, amelyben az ORFK-t arról kérdeztük, a magyar hatóságok is részt vettek-e az akcióban, a cikk megjelenéséig nem kaptunk választ.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.