Észszerű keretek között, de a lehető leghamarabb szeretné betiltani az agárvesenyeket a walesi kormány. A döntést egy társadalmi konzultáció, valamint az állatvédő szervezetek többéves kampánya előzte meg. A tiltással Wales lenne az első ország az Egyesült Királyságon belül, ahol tiltott az agárverseny.
Bármennyire is furcsának tűnhet egyeseknek, még mindig vannak olyan országok, ahol rendeznek agárversenyeket. Sőt, a versenyek népszerűsége az utóbbi időben növekedést mutat Európa-szerte, élén az Egyesült Királysággal. Éppen ezért jelentőségteljes a walesi kormány azon bejelentése, miszerint rövidesen betilthatják az agárversenyeket – írja a Wales Online.
Azt szeretném, ha olyan gyorsan sor kerülhetne a tiltásra, amilyen gyorsan csak lehet, persze észszerű keretek között. Sok munka lesz azzal, hogy biztosítsuk a kutyák, a gazdák, valamint a versenyzésben közreműködők számára a megfelelő átállási folyamatokat. Mindeközben pedig meg kell óvnunk a kutyákat, a helyi közösséget és a helyi ipart is
– nyilatkozta Huw Irranca-Davies, a walesi kormány első miniszterhelyettese.
Az agárverseny egy olyan tradíció, ami felett eljárt az idő
A kormány döntését megelőzte egy konzultáció, amelyben a válaszadók 64,69 százaléka nyilatkozott úgy, hogy egyetértenek a fokozatosan bevezetett tiltással. A Hope Rescue állatmentő szervezet 2023-as kezdeményezésére pedig 35 ezer aláírás érkezett, vagyis a társadalmi vélemény egyértelműen a kegyetlen sport betiltása mellett tette le a voksát.
Az agárverseny természetéből fakadóan nagyon veszélyes a kutyákra nézve. A versenypálya körüli szélsebes futkározás számos sérülést okoz ezeknek az állatoknak. Egyes esetekben a sérülések olyan komolyak, hogy el kell altatni az agarat
– mondta a Dog Trust, egy másik állatvédő szervezet a hír kapcsán. Reményeik szerint Anglia, Skócia – ahol kokainnal javítják az agarak teljesítményét – és Észak-Írország is hamarosan beáll Wales mögé a sorba.
A számos pozitív visszajelzés mellett akadtak olyanok is, akik nem örültek a tiltásnak. Nem meglepő módon közéjük tartozik a Greyhound Borad of Great Britain (GBGB), az Egyesült Királyság agárversenyeit felügyelő szervezet is. Mark Bird, a szervezet vezetője szerint az „egész bejelentésnek semmi köze az állatok jóllétének biztosításához, pusztán csak extrém állatvédők nyomásgyakorlásáról van szó”.
A walesi bejelentést nem sokkal előzte meg az új-zélandi tiltás, ahol nyolc versenypálya is üzemelt. A tiltás folyamata húsz hónapon keresztül zajlik majd, hogy az országban lévő 2900 versenyagarat megfelelő módon el tudják helyezni.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.