A várakozás és az ünnepi hangolódás mellett a december az adományozás hónapja is. A kedvezményezettek lehetnek akár állatvédő, vegán szervezetek is, ezekből gyűjtöttünk össze párat.
Az adventi időszakban – a karácsonyi ajándékok utáni rohangálás mellett – előtérbe kerülhet a jótékonykodás is. Karácsony közeledtével sokan hajlanak az adományozásra, a rászorulók támogatására.
Összeállítottunk nektek ennek fényében egy listát – ezen vegán szemléletmódnak megfelelő állatmentéssel vagy edukációval foglalkozó szervezetek szerepelnek. Fontos persze megjegyezni azt is, hogy ez csak egy merítés, számos állatbarát, vegán szemléletmódú szervezet van még Magyarországon, akiknek egész évben jól jön egy kis támogatás.
Karácsonyi adományozás – a Prove vegán listája:
Állatmentő Szolgálat Alapítvány
A szervezet kiemelt feladatának tekinti
- az illegális állatkereskedelem felderítését és visszaszorítását hazai és nemzetközi színtéren is;
- az állatkínzások, állatbántalmazások, felelőtlen, hanyag állattartás áldozatainak megmentését, gyógyítását és ideiglenes vagy végleges gondozásba helyezését;
- valamint a felelős állattartás népszerűsítését.
Mindannyian vegánok vagyunk, mindennapjainkban is arra törekszünk, hogy a lehető legkevesebbet ártsunk az élőlényeknek és a természetnek. Számunkra egy csirke élete ugyanolyan fontos, mint egy kutya vagy cica élete. Életmódunkkal igyekszünk példát mutatni, hogy lehet az állatok kihasználása nélkül, ráadásul egészségesebben is élni
– írja a honlapján az alapítvány. A szervezet egyik tagja, Némedi Edina egyébként tavaly megkapta az év civil állatvédője díjat.
Malacvédő Alapítvány
A 2020-ban létrehozott Malacvédő Alapítvány azt tekinti elsődleges feladatának, hogy „átlátható, tiszta keretek között” segítsenek a rászoruló sertéseken. Szeretnék megmutatni, milyen egyéniségek, és mekkora lelkük van ezeknek az állatoknak, akik méltatlan diszkrimináció áldozatai Magyarországon is.
Az alapítvány küldetésének a következőt tekinti:
Hisszük, hogy minden lélek egyenlő, a Földön együtt élünk az állatokkal, nem értünk vannak itt.
„Menedékünkön az örökbe fogadható malacok állatorvosi vizsgálaton esnek át, szükség szerint ivartalanodnak, szocializálódnak. A leendő gazdi egy teljes képet kaphat az állatról, így a lehető legjobb, örök életre szóló párosításokat hozhatjuk össze” – olvasható a honlapjukon.
Segítő Kezek az Állatokért Alapítvány
A Salgótarján közelében lévő Tereskén működik a Segítő Kezek az Állatokért Alapítvány, ahol a csincsilláktól kezdve egészen a vágóhídról mentett tehénig szinte minden állat megtalálható.
Magukra hagyott, megunt, sérült vagy egyenesen bántalmazott állatokat vesznek a szárnyaik alá a szervezet tagjai, akik aztán életük végéig gondoskodnak róluk.
„Amire folyamatosan szükségünk van, az a szalma és a széna, ezeket aranyárban mérik. Említeném még a korpát, amit minden állatunk eszik, és a szemes takarmányt, száraz kutyatápot, ezek nagyon fogynak” – sorolta az alapítványt megálmodó Makrai Krisztián, mivel lehet nekik segíteni, ha valaki az utalás helyett inkább a tárgyi adományozás mellett tenné le a voksát.
De decemberben Facebook-oldalukon azt is megosztották követőikkel, hogy a nagyobb állatok mentésekor nagy hasznát vennék egy kifejezetten erre a célra gyártott utánfutónak. Erre gyűjtenek most.
Szurkolók az Állatokért Alapítvány
A szervezet kiemelt céljának tekinti, hogy felhívja a társadalom figyelmét a magyarországi állatkínzással kapcsolatos ügyekre. A közelmúltban jelentős szerepet vállaltak abban a mentéssorozatban is, amely a csöngei szaporítótelep felszámolásával kezdődött.
A mozgalom és az alapítvány létrehozója, Kapin Richárd 2017 tavaszán a hírekből értesült róla, hogy Nagycserkeszen lesújtó körülmények között halt meg egy Fülöp nevű kutya. Az állat élete utolsó időszakában hatalmasra duzzadt, ödémás fejjel vegetált, az állatmentők sem tudtak már rajta segíteni. Fülöp sorsa arra késztette a férfit, hogy konkrét lépéseket tegyen a kutyakínzókkal szemben.
Mozgalmat hirdetett, követőtábort épített, nonprofit szervezetet alapított, hogy az elkövetkezendő éveit az állatvédelemnek szentelje. Idővel aztán felmerült benne a gondolat: nem képviselheti hitelesen az állatokat, ha közben megeszi őket.
Két és fél évvel ezelőtt felhívott egy ismerősöm, hogy kénytelen volt befogadni kiskacsákat, mert besétáltak a kertjébe, de azért hosszú távon inkább egy menhelyen lenne jobb helyük. Elvállaltam, hogy elszállítom őket a Noé Állatotthonba. Útközben kezdtem el elmélkedni azon, hogy b*szd meg, hát ezek a barátaim. Őket megmentem, aztán a rokonaikat meg megeszem? Elkezdődött bennem valami, amire soha nem gondoltam volna azelőtt
– mesélte év elején a Prove-nak.
Vegán Aktivisták Magyarország Egyesület
A vegán aktivistákból létrejött szervezet valamelyest talán kilóg a sorból, hiszen ők nem aktív állatmentéssel foglalkoznak. Sokat tesznek azonban azért, hogy az általános szemléletmódot formálják Magyarországon.
Igyekszünk eljutni minden olyan rendezvényre, amelyeken állatokat használnak ki vagy gyilkolnak le a »hagyományaink ápolása« mögé bújva. Ez az, ami igazán felemeli az emberiséget. A hajlandóság arra, hogy harcoljunk az igazságtalanság ellen, még akkor is, ha nem mi vagyunk azok, akik szenvednek tőle
– írják honlapjukon.
Idén is ők szervezték meg például a kizsákmányolt állatokról szóló magyarországi megemlékezést az állatjogi világnap alkalmából. Az állatjogi világnap (National Animal Rights Day, NARD) alapötlete az „Our Planet. Theirs Too” (A mi bolygónk. Az övék is) nonprofit szervezettől származik, 2011-ből. Azóta globális szinten is elterjedtté vált a rendezvény, idén 60 ország 170 városában hirdették az állatjogi eszméket a NARD-aktivisták.
A szervezet munkáját persze korábban is segítették már adományozás formájában, idén viszont több anyagi forrás állt rendelkezésre, mint korábban. Ennek oka, hogy egyesületté váltak, így pedig többen is fel tudták ajánlani nekik az adójuk 1 százalékát. Az így befolyt összegből az eszközkészletüket bővítették.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.