A jó whiskyhez tiszta víz kell, az osztrigák pedig nagyszerű vízszűrők. Egy skót lepárló most azt tervezi, hogy több millió osztrigát telepít vissza a Dornoch város melletti tengeröbölbe, hogy ezzel javítsa a vízminőséget.
Skóciáról a borús időjárás, a Rettenthetetlen és talán a skót whisky az, ami mindenkinek egyből beugrik. A világhírű skót whisky egyik legfontosabb alapanyaga pedig a kristálytiszta víz. Ezért található a legtöbb lepárló kikötői, vizes környezetben.
A víztisztítást pedig kevesen végzik jobban az osztrigáknál, ráadásul nagy mértékben növelik az adott élettér biodiverzitását is.
Az európai osztriga, vagy éti osztriga régebben számolatlanul tenyészett a skót partok mentén. Az 1800-as évek környékén évente 30 milliót gyűjtöttek össze, ám számuk az utóbbi évszázadban drasztikusan, mintegy 85%-kal csökkent, amiért minden bizonnyal a fenékhálós halászat tehető felelőssé.
A Dornoch Environmental Enhancement Project (DEEP – Dornoch Környezetgazdagító Projekt) célja, hogy 4 millió osztriga visszatelepítésével javítsák a vízminőséget, csökkentsék a vízbe kerülő szerves hulladék hatásait, növeljék a biodiverzitást és a vízfenék szénmegkötő képességét.
A kezdeményezés a Heriott-Watt University, a Marine Conservation Society, valamint a Glenmorangie lepárló között jött létre.
Az egyetem munkatársai végzik a kutatást és a terepmunkát, a Marine Conservation Society foglalkozik a közönségkapcsolatokkal és tanácsadással. A lepárló pedig anyagi támogatást nyújt a visszatelepítési kezdeményezés megvalósításához, hiszen a tengeröböl javuló vízminősége az általuk előállított whisky számára is nagyon előnyös.
Ennek ellenére a cég részvétele a projektben nem ezért történik, hanem mert az általuk 95%-ban már megtisztított, az öbölbe visszakerülő vizet szeretnék az osztrigákkal tovább tisztíttatni.
Az osztrigák a legjobb víztisztítók
Ahhoz, hogy képet kaphassanak a visszatelepítési kezdeményezés várható sikeréről, a kutatók egy 1701 óta üzemelő osztrigafarmot vizsgáltak Skóciában, ahol a szokástól eltérően rotációs betakarítás zajlik, vagyis a lehalászott területeket hat évig hagyják regenerálódni. Itt vizsgálták meg a kutatók a várható biodiverzitás-növekedést és az eredmények nagyon bizalomgerjesztők.
Az adatok, amiket a Loch Ryanről származó kutatásból szereztünk, rendkívül izgalmasak, és azt mutatják, hogy a biodiverzitás jó eséllyel megduplázódhat a projekt befejezését követő évtizedben. Ez azt jelenti, hogy a fajok populációja kiegyensúlyozott ütemben fog növekedni
– mondta Naomi Kennon, a Herrior-Watt University PhD hallgatója.
Bill Sanderson professzor hozzátette, hogy habár Európában az utóbbi években megszaporodtak az osztriga visszatelepítési kezdeményezések, a hiányos adatok miatt eddig nem volt információ arról, mennyire növeli ez az adott élettér biodiverzitását.
A kutatások azt is megmutatták, hogy habár jelenleg elenyésző mennyiségű osztriga van a környéken – funkcionálisan kihaltnak mondhatjuk őket –, bizonyítékok vannak arra, hogy több ezer évvel ezelőtt már éltek itt osztrigák.
2017-ben a Loch Ryan-i telepről 300 egyedet telepítettek próbaként a Dornoch melletti tengeröbölbe, amelyek 86%-a túlélt, ez pedig nagyon magas arány.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.