A Prove ajánlásával jelent meg magyarul a The New York Times egyik idei bestsellere, A vegán sportoló. A hiánypótló kötet tudományos bizonyítékokkal támasztja alá azt a tényt, hogy a sportolói csúcsteljesítmények vegánok számára is elérhetőek. A könyvben bemutatott kutatások alapján a tudatosan kialakított növényi étrend ugyanis gyorsabb regenerálódási időt, hatékony sérülésmegelőzést és pihentetőbb alvást tesz lehetővé. A könyv bemutatóján szerkesztőségünk is jelen volt.
A Casparus Kiadó különleges színfoltja a hazai könyvpiacnak. Nemcsak azért, mert munkatársai vegánok, de azért is, mert a témaválasztás során is nagyon fontos szerep jut személyes elkötelezettségüknek. Korcsmáros Gábor ügyvezető igazgató szerint csak azt a könyvet adják ki, amelybe maguk is beleszeretnek, és amelynek megjelenését fontosnak ítélik meg. Matt Frazier és Robert Cheeke A vegán sportoló című könyve pedig kétségtelenül ilyen.
Szívvel, lélekkel
„Az elmúlt közel másfél évtized alatt önfejlesztő és önismereti könyvek mellett Waldorf-szemléletű mesekönyveket adtunk ki, de nálunk jelentek meg Desmond Tutu és Martin Luther King önvallomásai is” – mondta Korcsmáros Gábor a Napfényes Rendezvényteremben tartott könyvbemutatón.
A Casparus Kiadó ügyvezető igazgatója szerint vezérlő elvük az erőszakmentesség, amit a spiritualitás és a tudományosság ötvözésével igyekeznek megvalósítani. „Bevallom, hogy ez az első vegán könyvünk, amelyet Tóth Viktor terepsportedző ajánlott a figyelmünkbe. Természetesen nem bántuk meg, hogy belevágtunk, hiszen nemcsak érdekes, de hasznos olvasmány is.”
Korcsmáros kiemelte, hogy bár a szerzők maguk is sportolók, a könyv nem csak azok számára lehet izgalmas, akik csúcsteljesítményre törekednek. „Mindenkinek érdekes olvasmány lehet, aki kicsit is érdeklődik a növényi étrend iránt” – tette hozzá.
A könyvben vegán olimpiai és világbajnokok osztják meg tapasztalataikat és elkötelezettségüket. Emellett az olvasók betekintést nyerhetnek az életmód tudományos hátterébe, komplett edzés- és táplálkozási terveket találhatnak, valamint 77 vegán recepttel is gazdagodhatnak.
A könyv bemutatójára – a Napfényes Rendezvényterembe – négy olyan vegán sportolót hívtak meg kedvcsinálóként, aki nap mint nap különleges sportteljesítményével hívja fel magára a figyelmet. Páli Juci IFBB bikinifitnesz-bajnokot, Kertész Róbert Ironmant, Tóth Viktor tereptriatlon országos bajnokot és Váli Tamás testépítőt, személyi edzőt.
A sikerüket a növényi étrendre alapozó és annak segítségével elérő sportemberekkel Bergovecz László, a Magyar Vegán Egyesület (MAVEG) elnöke beszélgetett, és kérdezte saját tapasztalataikról, valamint az útról, amely a csúcsig vezetett.
A szejtán és a tofu szerelmese
Páli Juci saját bevallása szerint sohasem rajongott a húsért, nyers formájában kifejezetten undorodott tőle, ami egy tradicionális magyar vidéki családban felnőve mindig is problémákat okozott számára. Sokat azonban nem tehetett ellene. A nagy felismerés húszévesen, Németországba költözve érte: egy könyv, mégpedig a Testkontroll (Harvey és Marilyn Diamond) elolvasása nyomán.
Ekkor lett vegetáriánus, amitől kifejezetten könnyűnek és felszabadultnak érezte magát. Gyermekkorában sok sportot kipróbált, később pedig a fitnesz és az aerobik révén maradt kapcsolatban az intenzív mozgás világával.
„Rólam tudni kell, amit elhatározok, azt általában végigviszem, nem hagyom magam befolyásolni” – vallotta Páli Juci személyes indíttatásáról. A fitneszversenyre való felkészülés során döntött a tisztán növényi étrend mellett.
„Szerettem volna látni, hogy mit tudok maximálisan kihozni a testemből. Mivel akkor már régóta vegetáriánus voltam, nem volt nehéz a váltás” – mondta, hozzátéve, hogy a közel féléves felkészülés alatt a szejtán és a tofu jelentette számára a legnagyobb segítséget. „Nekik köszönhetően éltem túl ezt a kemény időszakot, és lettem azonnal magyar bajnok.”
„Három hónapig kellett nagyon keményen diétáznom a szálkásításhoz, de minden percét élveztem. Ha tudom, hogy valami jót tesz a testemnek, azt jóízűen fogom elfogyasztani” – emelte ki Páli Juci, aki a vegán életmódot eredetileg a sportteljesítménye fokozása érdekében választotta, de mára már az etikai kérdésekkel is egyetért.
Művér és tüzes billog
Váli Tamás egyetemista korában, testépítőként találkozott először azokkal a videókkal, könyvekkel, amelyek az állati eredetű, és azon belül is a feldolgozott élelmiszerek káros hatásaival foglalkoztak. Mivel ő is a maximumot szerette volna kihozni a testéből, ezért egy hónapos próbát tett, amely a vártnál jobb eredményt hozott. Ennek most már közel tíz éve, a jó közérzet pedig azóta kíséri útján.
„Gyakorlatilag egyik napról a másikra álltam át, mert éreztem, milyen jó hatással van rám a növényi étrend” – idézte fel döntése körülményeit Váli Tamás. A népes követőtáborral rendelkező testépítő sokakat segít az egészségesebb és aktív életmód kialakításában.
„Érdekes módon, ezt követően egészen másképp kezdtem tekinteni az állatokra. Korábban nagyon rossz érzéseim voltak a galambokkal kapcsolatban, ám ez is megváltozott: szeretettel tudtam rájuk nézni” – mondta, majd hozzátette, hogy életmódja azóta minden területre kiterjed. „Most már a ruházatomra, a tisztálkodószerek eredetére is figyelek, és igyekszem a lehető legetikusabban élni.”
Váli kiemelte, hogy testünk csodálatosan működik, de sok rosszat kibír, és csak később, évek múltán jelzi a problémákat. „Ezért nehéz meggyőzni az embereket a tisztább étkezés előnyeiről, hiszen a rossz szokásokkal és társadalmi elvárásokkal nehéz szembemenni.”
Hangsúlyozta, hogy szívesen segít azoknak, akik hozzá fordulnak, mert növényi étrenden is lehet hibákat elkövetni. „Parttalan vitákba azonban nem bocsátkozom” – zárta gondolatait.
Válit ez a változás komoly tettekre is késztette. 2015 szeptemberében azon három ember egyike volt, aki a 269Life Hungary performanszának részeseként vállalta, hogy a Hősök terén ugyanúgy számot égessenek a bőrébe, ahogy azt a haszonállatokkal teszik. Azóta is egyik vádliján viseli a tüzes vassal szerzett 269-es számot, bár ma már csak halványan emlékezteti az állatok melletti kiállására, amelyet a művér és a láncra verés tett teljessé.
„Nagyon akartam ezt a billogot, a szenvedés és a megalázottság átérzése révén szerettem volna közelebb jutni a célomhoz. Ugyanakkor arra is szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy nem tehetjük ezt az állatokkal, akik még tiltakozni sem tudnak” – tette hozzá a testépítő.
Az első magyar vegán Ironman
Kertész Róbert ezzel szemben egy biciklis balesetet követően döntött úgy, hogy gyorsabb felépülése érdekében kipróbálja a növényi étrendet. Három Ironman-versenyéből az elsőt még vegyes táplálkozású sportolóként teljesítette, a másodikat és a harmadikat viszont már vegánként.
„Otthon, az ágyban fekve azon tűnődtem, miért történt ez velem, mit kell tanulnom az esetből” – idézte fel Kertész Róbert a 2012. júliusi balesetét. Az akkor átélt nehézségek arra késztették, hogy új megoldásokat keressen.
„Amikor már felkelhettem, reggelente nagyon nehezen indult a nap, ami szintén elgondolkodtatott. A számos nemzetközi példa nyomán vágtam bele a növényi étrendbe, és elhatároztam, hogy én leszek az első magyar vegán Ironman” – mesélte. A döntése sikeresnek bizonyult: teljesítette a célját, és ebben nagy szerepet játszott a vegán életmód.
„Mivel amatőr sportoló vagyok, munka és család mellett készülök, ezért az elmúlt tíz évben nem versenyeztem” – folytatta, majd elmondta, hogy most újra nekivág az Ironmannek. „Úgy fogom teljesíteni a 3,86 kilométer úszást, a 180 kilométer kerékpározást és a maratont, hogy közben egy mozgássérült gyermeket viszek magammal. Így adom meg neki is a mozgás szabadságát.”
Ezzel nemcsak a fogyatékossággal élők problémáira, hanem az állatok és bolygónk védelmére is fel szeretné hívni a figyelmet.
Katonáknál is keményebben
A vegán sportoló hazai kiadásának ötletgazdája, Tóth Viktor lassan negyedszázada követ növényi étrendet, számára a változást az hozta el, amikor a természetgyógyászat és a környezetvédelem iránt kezdett érdeklődni. Egy alternatív orvoslással foglalkozó szakember javasolta neki az egy hónapos, állati eredetű élelmiszerektől mentes étkezést, amely nyomán egy-két év alatt vált vegánná. S mivel az ezredforduló környékén még nagyon sokan támadták az állatok kizsákmányolása elleni mozgalmat, ő személyes példájával akarta bebizonyítani, lehet erőszakmentesen élni, s közben intenzíven sportolni.
„Lassan húsz éve, hogy megrendeztem az első hazai tereptriatlon-versenyt” – mesélte Tóth Viktor. Az esemény egyik különlegessége az volt, hogy a frissítést tisztán növényi alapon oldották meg.
„Az azt megelőző nagy vihar és a különösen nehéz pálya ellenére a verseny óriási sikert aratott, a külföldi indulók is nagyszerűen érezték magukat” – emlékezett vissza. Azóta egyre népszerűbbek lettek a versenyeik, és a vegán teljesítők száma is folyamatosan növekszik.
Tóth Viktor egy különleges élményét is megosztotta: „Három éve egy katonai kiválasztóra jelentkeztem, amelynek öt napja alatt összesen háromszor egy percig ehettünk. Előre jeleztem, hogy nem fogyasztok állati eredetű termékeket, így mindenki azt hitte, hogy az elsők között fogok kiesni. Nem így történt.”
A harmadik napon, amikor húsos spagettit ajánlottak neki, határozottan visszautasította, végül egy lekváros zsemlét kapott. „A teljesítményemmel alaposan megleptem mindenkit” – mondta.
Tóth Viktor elárulta, hogy rendszeresen levelezik a könyv egyik szerzőjével, Robert Cheeke-kel, és igyekszik őt megnyerni egy magyarországi utazásra. „Jó lenne, ha személyesen is mesélni tudna nekünk a tapasztalatairól és a kötet megszületésének körülményeiről” – zárta gondolatait.
A jó hangulatú könyvbemutatót Bergovecz László azzal zárta, hogy minden apró és egyéni törekvés jó lépés azon az úton, amely a néma áldozatokra kívánja felhívni a figyelmet. A MAVEG, a Prove, a Fino Vegajó, a Gasztroműhely és a Napfényes Étterem által támogatott A vegán sportoló pedig tudományos bizonyítékokkal és érvekkel szolgál a növényi étrend hatásosságának bizonyításához.
Írok, futok, meditálok és vegán vagyok. Csak olyan dolgokkal foglalkozom, amelyekben hiszek, ezért a növényi étrendre is etikai okokból tértem át. Döntésemet a mai napig nem bántam meg, a maratonokat is pontosan úgy futom, mint korábban.