Angus Reid új felmérése szerint a megkérdezett kanadaiak 95 százaléka tájékozott a növényi alapú húskészítmények terén, és a fiatalabb generációk – 18 és 34 év közöttiek – pedig igazán hisznek abban, hogy ez a jövő.
A kanadaiak harminckilenc százaléka próbálta már a növényi alapú húspótlókat. A megkérdezettek negyvenöt százaléka szerint azonban csak divat a húsmentes étkezési szokás.
– nyilatkozta Angus Reid.
A fiatalok 58 százaléka azt állította, hogy már próbálta a húspótló készítményeket, és 48 százalékuk a jövőben is fogyasztani szeretné őket.
A közvélemény-kutatásból az is kiderült, hogy a húsfogyasztó kanadai állampolgárok 22 százaléka csökkenteni szeretné húsbevitelét. A 18 és 34 év közötti rétegben ez az arány 39 százalékra növekszik.
Úgy tűnik, hogy jelentős generációs megosztottság van.
Globális változás
Nem egyedül Kanadában figyelhető meg ez a trend; a világ minden táján megváltozott a fiatalok hozzáállása az étkezéshez.
Az Egyesült Államokban egy tavalyi tanulmány kimutatta, hogy szemben az idősebb generációkkal, az Y generáció közel 80%-a rendszeresen fogyaszt húspótló alternatívákat. Svédországban a millenniumok (a 2000-es évek tinédzserei) 30 százalékkal több növényi alapú ételt esznek annak érdekében, hogy csökkentsék szénlábnyomukat.
A húsfogyasztó társadalom rossz hatással van a környezetre; többek közt az emberi élelmezésre szánt hús kitermelése felelős az üvegházhatást okozó gázok 14-18%-áért, illetve az erdőirtások vezető oka is.
A nemrégiben történt amazonasi erdőtűz például arra vezethető vissza, hogy a szarvasmarha tenyésztők maguknak akarták kitisztítani a területet, hogy még több marhát tenyészthessenek ott.
Az Egyesült Királyságban a millenniumok és a Z- generáció 66 százaléka gondolja úgy, hogy a vegán mozgalom növekedése várható; az előbbiek 49 százaléka szerint a növényi húspótlók az éttermekbe is berobbannak majd, mely az egyre aggasztóbb környezeti károk felismerésének köszönhető.
Néhány Z-generációs még ennél is ambiciózusabb. Tavaly szeptemberben a ThoughtWorks tanulmánya feltárta, hogy a brit Z-generációs korosztály 20 százaléka szerint 2030-ra az egész világ húsmentessé válik.
A váltás nem csak a bolygó egészségének szempontjából létfontosságú, hanem az emberek egészségi állapotának javításához is nagymértékben hozzájárulna. Az állati termékek és a különféle súlyos betegségek összekapcsolhatók, tanulmányok ugyanis kimutatták, hogy a rák kockázatának növekedéséért is felelőssé tehető vörös- és feldolgozott húsok fogyasztása.
Az elkövetkező évtizedben az ételek valószínűleg szorosabban kapcsolódnak majd a együttérzéshez, az egészséghez és a jólléthez.
– mondta Kevin Flynn, a Thoughtworks kiskereskedelmi vállalat stratégiai igazgatója.