Hivatalosan is visszaigazolást nyert, hogy Hollandia kormánya 60 millió eurós támogatást nyújt a sejtalapú húsgyártás számára.
A National Growth Fund még áprilisban különítette el ezt az összeget az ország sejtkultúrás élelmiszergyártásának fejlesztésére. Arról az előállítási folyamatról beszélünk, melynek során állati sejteket felhasználva – de a nagyipari állattartást teljesen kihagyva –, laboratóriumi körülmények között állítanak elő különböző állati szöveteket. Nagyon leegyszerűsítve állati sejtekből készült húsról és előállított tejről van szó. De a legjobb az egészben, hogy ezekhez a folyamatokhoz pedig nem kellenek állatok.
Az összeg felhasználását, valamint az iparággal kapcsolatos oktatási, tájékoztatási, fejlesztési és promóciós kampányok levezénylését a Cellular Agriculture Netherlands Foundation (CANF) felügyeli majd, a minisztérium közreműködésével.
A támogatás ezidáig a legnagyobb összeg, amit egy kormányzat ennek az iparágnak a fejlesztésére fordít, ráadásul a 60 milliós összeg valószínűleg kiegészül még egy 25 millió eurós ráadással, 85 millió euróra növelve a sejtalapú gazdasági ökoszisztéma megteremtésére és fejlesztésére szánt anyagi támogatást.
A sejtalapú húsgyártás csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást
A kormány nemcsak jelentős gazdasági növekedést vár a befektetés megtérüléseként, de úgy számolnak, hogy 2050-re éves szinten akár 1.8 millió tonna szén-dioxidnak megfelelő mértékkel csökkenthetik az üvegházhatású gázok kibocsátást.
A hollandok remélik, hogy a rendszer fejlesztésével nemcsak megfelelően képzett szakembereket biztosíthatnak az iparág számára, de vonzóbbá is teszik az országot az ebben utazó cégek, startupok számára.
Nagyon elégedettek vagyunk, hogy végre belefoghatunk a holland sejtalapú húsgyártás fejlesztésének és megerősítésének kezdeti lépéseibe. Ezzel biztosítani tudjuk, hogy az ország továbbra is a sejtkultúrás mezőgazdaság ideális terepe maradjon. Gazdag történelmünk van a sejtalapú mezőgazdálkodást illetően, és vezető szerepet töltünk be a biotechnológiában, valamint az alternatív fehérjék és élelmiszertechnológia területén. A holland kormány látnoki képességű vezetésének támogatásával végre elkezdhetjük a kutatásokat, kapacitásnöveléseket és az oktatást
– mondta Ira van Eelen a CANF-től.
A munkálatokat vezényelő alapítványnak jelenleg 34 cég a tagja – oktatási intézmények, startupok, civil szervezetek –, akik mind a sejtalapú élelmiszeripar fejlesztésében érdekeltek. A támogatásnak köszönhetően a szervezet egy új iroda nyitását is tervezi, hogy még több potenciális partnert tudhasson tagjai között.
Hollandia példaként szolgálhat az egész világnak
Az ország nagy lendülettel mozog a növényi vonalon, jó példát mutatva a világ összes többi országának.
Csupán 2 hónappal ezelőtt írtuk meg, hogy a holland vásárlók már anyagilag is jobban járnak, ha az alternatív fehérjeforrásokat választják, ezek ugyanis kevésbé terhelik a pénztárcájukat. A ProVeg Netherlands év elején végzett felmérése alapján pedig a hollandok majdnem egyharmada (28%) gondolja úgy, hogy a jövő húsmentes. Ráadásul a főváros is a növényi alapú étrendre buzdítja az ország lakosságát.
(CANF)
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.