A PETA állatvédő szervezet kívánalmainak eleget téve a holland királyi család is beszünteti a foie gras, vagyis a hízott libamáj felszolgálását a királyi birtokokon. Nemcsak elkészíteni nem fogják ezt a fogást, de megígérték, hogy külső forrásból sem rendelnek.
Az állatvédő szervezet azután kereste meg Vilmos Sándor holland királyt, hogy Károly, az Egyesült Királyság jelenlegi uralkodója minden királyi birtokon betiltotta a foie gras használatát. A PETA legnagyobb örömére a holland királyi udvar reakciója támogató volt.
Többé nem készítünk olyan ételeket, amelyekben hozzávaló a foie gras. Továbbá nem is rendelünk külső létesítményekből ilyen fogásokat
– olvasható a királyi udvar válasza.
Arról nem szól a fáma, hogy Károlyhoz hasonlóan a holland király is beiktatna-e néhány húsmentes napot, vagy hogy komolyabban kacsintgatna a növényi alapú táplálkozás felé, de a hízott libamáj elhagyása mindenképpen jó kiindulópont.
Az állatvédők természetesen örültek a fejleményeknek.
„A PETA helyesli őfelsége döntését, hogy távol tartja ezeknek a megkínzott madaraknak a betegre hizlalt máját a királyi rezidenciáktól. A foie gras egy visszataszító termék, aminek nincs helye egy modern társadalomban” – nyilatkozta Mimi Bekhechi, a PETA UK, Australia és Europe alelnöke.
A libamáj előállítása már tiltott, de a behozatal még engedélyezett
Érdekes módon mindkét országban (Egyesült Királyság, Hollandia) tilos a foie gras előállítása – nem utolsósorban az erkölcsi aggályok miatt –, de egyik helyen sem tiltott a termék behozatala, ami finoman szólva is meglepő álláspont.
A hízott libamáj előállítása különös kegyetlenséggel, az állatok kényszertakarmányozásával történik, vagyis naponta kétszer egy csövet dugnak a libák torkába, amin keresztül nagy mennyiségű takarmányt kényszerítenek az állatokba. Azoknak a libáknak, amelyek nem pusztulnak el a tömés következtében, a normális méret többszörösére nő a mája. Ezt tekintik sokan ínyencségnek.
A sok helyen állatkínzásnak minősített eljárás hazánkban hungarikumnak számít. Magyarország állítja elő a második legtöbb hízott libamájat, exportban pedig világelsők vagyunk, így nem nagyon lehet arra számítani, hogy hazánkban egyhamar hasonló tiltásokról olvashatnánk.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.