Ha augusztus, akkor padlizsán – ennek a rendkívül sokoldalú zöldségnek a szezonja a nyár utolsó hónapjától egészen októberig tart. Így bőven lesz időd kipróbálni akár mind a hét padlizsános receptet, amit összeválogattunk: találsz köztük különleges levest, rakott ételeket, de télire eltehető, isteni padlizsánkrémet is.
A padlizsán méltán a kései nyár egyik legkedveltebb zöldsége. Különleges, semmihez sem fogható ízvilága, elkészítéstől függően omlós vagy akár krémesen puha állaga miatt éppúgy lehet mediterrán muszaka vagy dél-ázsiai padlizsáncurry, mint kenyérre való pástétom alapja. Ezeket mind megtalálod ebben a válogatásban, mellettük pedig még több izgalmas padlizsános receptet is.
Zakuszka: erdélyi paprikakrém padlizsánnal
A zakuszka általában paprikából és padlizsánból készül, amihez hagymát, fokhagymát és némi olajat adnak, de különféle változatai léteznek. Lehet teljesen krémes vagy darabosabb is, ezt ízlés szerint variálhatod.
Leginkább reggelire vagy vacsorára szokták friss kenyérre kenve fogyasztani, de mártogatósként vagy szószként is megállja a helyét. Bár már találhatsz nagyobb szupermarketek balkán részlegein készen is, a házi verziót semmi nem múlja felül. Emellett meglepően egyszerű nemcsak elkészíteni, de télire eltenni is, ráadásul mindenféle tartósítószer nélkül.
A receptért kattints ide!
Muszaka, a görög rakott padlizsán
A muszaka kétségtelenül Görögország egyik legnépszerűbb étele. Úgy is emlegetik, mint a görög lasagnét, azonban a paradicsomos ragu tésztalap helyett padlizsánnal van rétegezve, besamel szósszal a tetején.
A hagyományos muszaka elkészítése beletelik némi időbe, de megéri a fáradtságot, ezért ajánljuk, hogy egyszerre nagyobb adagot készíts, mivel másnap is mennyei!
A receptért kattints ide!
Ratatuille: úgy, mint a L’ecsóban
A ratatouille egy hagyományos francia étel, ami a mi konyhánkban leginkább a lecsónak felel meg. Számos elkészítési módja ismert: az egyik ilyen változat a confit byaldi, amihez a zöldségeket vékony szeletekre vágják durva darabok helyett. Ebben a receptben ennek egy változatát mutatjuk be, amit a L’ecsó című Pixar-filmben is láthattál.
Bár a ratatouille látszólag egyszerű étel, az elkészítése időigényesebb lehet, mint elsőre gondolnánk. Azonban az ízélmény minden egyes befektetett percért kárpótol, ráadásul a konyhában való alkotás közben igazi gourmet-séfként érezhetjük magunkat.
A receptért kattints ide!
Baingan Bharta, a füstös padlizsáncurry
A Baingan bharta egy füstös padlizsános curry, amely a dél-ázsiai konyhában népszerű. Közkedveltségének oka az a kirobbanó ízvilág, amiért az aromás hagyma, fokhagyma és gyömbér találkozása felel a garam masala és a friss koriander karakterességével.
Ehhez a fűszeres curryhez köretként tálalhatsz citromos basmati rizst, fokhagymás naan kenyeret vagy a jeera aloot, azaz indiai köményes sült burgonyát.
A receptért kattints ide!
Babaganus, az eredeti arab padlizsánkrém
A babaganus a padlizsánkrém arab változata, ami tökéletes a reggeli pirítósra kenve. Különlegessége krémességében és füstösségében rejlik.
Az eredeti babaganus receptje az itthon elterjedtebb erdélyi verziótól egy különleges összetevőben különbözik, ami nem más, mint a tahini. Ezen összetevő miatt, illetve fokhagymás, citromos ízesítését tekintve nagyon hasonló a hummuszhoz, azzal a különbséggel, hogy csicseriborsó helyett padlizsán van benne.
A receptért kattints ide!
Fűszeres-paradicsomos sült padlizsán
Ha egy igazi könnyed, gyorsan elkészíthető, mégis különleges fogásra vágysz, ez a padlizsánból készült étel tökéletes választás lehet. A fűszeres-paradicsomos sült padlizsán a görög muszaka hús nélküli rokona, csak sokkal egyszerűbb az elkészítése.
Fő összetevői a padlizsán és a fokhagymás paradicsomszósz, de gyakran kerül bele sült zöldpaprika is. Általában aish baladival, azaz egyiptomi kenyérrel fogyasztják, de kerülhet mellé pita is.
A receptért kattints ide!
Vegán halászlé padlizsánból
Ez a vegán halászlé Dér Lilla és Gyarmati Dorka receptje, amivel arany minősítésre tettek szert a szegedi Nemzetközi Tiszai Halfesztiválon.
A levesben a hal textúráját padlizsánnal, ízét pedig algával helyettesítik. Utóbbi lehet norilap, ami feloldódik a levesben, vagy wakame, ami benne marad darabokban.
A receptért kattints ide!
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.