Az idei volt az összes eddig feljegyzett júniusi hónap közül a legmelegebb. Most úgy tűnik, 2024 nyerheti el a valaha mért legmelegebb év címet. A méréseket az Európai Unió földmegfigyelési programja, a Kopernikusz végezte.
13 hónapja zsinórban – 2023 júniusa óta – minden hónap melegebb volt, mint amit a mérések kezdete óta feljegyeztek – jelentették ki az Európai Unió klímaváltozást figyelő programja, a Kopernikusz kutatói.
Az eddigi adatok alapján nagyon úgy tűnik, hogy 2024 ezzel lekörözi az eddigi csúcstartónak számító 2023-as évet, amit a legmelegebb év titulusa illet.
Most úgy gondolom, nagyjából 95 százalékos esély van rá, hogy 2024 lekörözi 2023-at a legmelegebb év címet tekintve, ami az 1800-as évek közepétől mért globális felszíni hőmérsékletet illeti
– mondta Zeke Hausfather, a Berkeley Earth kutatója.
Szinte biztosan az idei lesz az eddigi legmelegebb év
A kutatók előrejelzései, miszerint az idei lesz a legmelegebb év, beválni látszanak. A folyamatosan megdőlő melegrekordok ugyanis legnagyobb valószínűséggel az ember által okozott klímaváltozásnak, valamint az El Niño időjárási jelenségnek tudható be.
Az El Niño jelenlétekor a tengerfelszín hőmérséklete a Csendes-óceán keleti, trópusi részén legalább 0,5 °C-kal a hosszú távú átlag fölé emelkedik. Mind a meleget hozó El Niño, mind a lehűlést okozó La Niña-jelenség hatalmas befolyással van az éghajlatra.
Az El Niño egy természetesen előforduló jelenség, ami jön és megy. Az El Niñót nem tudjuk megállítani, de az olaj-, gáz- és szénégetést igen
– mondta Friederike Otto, az Imperial College London Grantham Intézetének klímakutatója.
A melegedő tendenciára a Kopernikuszon kívül több meteorológiai szervezet is felhívta korábban a figyelmet.
A Meteorológiai Világszervezet tavalyi jelentése szerint a közeljövőben a világ éghajlata egyre távolabb fog kerülni a megszokottól. Ekkor a kutatók 98 százalékos esélyt láttak rá, hogy az üvegházhatású gázok és az El Niño miatt a következő öt év lesz a valaha mért legmelegebb időszak.
A kutatók nem csak arra hívják fel a figyelmet, hogy szinte egészen biztosan az idei lesz a valaha mért legmelegebb év. Hanem arra is, hogy a júniusi hónap zsinórban a tizenkettedik, amikor a globális átlaghőmérséklet-emelkedés másfél fok fölött volt. Ez azért jelentős, mert a párizsi megállapodás első számú célja ennek elkerülése. Hosszú távon ugyanis ez a szintű melegedés az egész világon beláthatatlan mértékű negatív következményekkel járhat.
Ez több mint statisztikai rendellenesség. Arra világít rá, hogy az éghajlatunk jelentős mértékben, töretlenül változik. Ha ezeknek a hőmérsékleti szélsőségeknek a sorozata egyszer csak meg is törik, akkor a helyébe majd új rekordok lépnek, ahogyan tovább melegszik a klíma. Ez elkerülhetetlen, hacsak nem hagyjuk abba az üvegházgázok kibocsátását a légkörbe és óceánokba
– mondta Carbo Buontempo, a Kopernikusz igazgatója.

Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.